در حال آماده سازی اطلاعات...
دره ایدلیک
کلات ، خراسان رضوی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

دره زیبا و بکر ایدلیک در جنوب روستایی به همین نام و در ۳۴ کیلومتری شمال غربی شهرستان کلات نادر و ۲۰۰ کیلومتری مشهد واقع شده که دو راهی آن در ۲۷ کیلومتری جاده کلات نادر به درگز جدا شده و پس از گذشتن از دو روستای قاباخ و سلطان آباد به آخرین روستا در این مسیر یعنی ایدلیک میرسد.

رودخانه ایدلیک نیز از کوههای هزارمسجد سرچشمه میگیرد و پس از عبور از جنگل سیستان وارد ایدلیک شده و سپس از روستاهای سلطان آباد، قاباخ و ارچنگان میگذرد و وارد خاک کشور ترکمنستان می‌شود.

این آب دارای گچ میباشد، اگر به بالاتر از دارزو رودخانه رفته باشید به چشمه‌های آب گرم بر می‌خورید که نشانه ازآهک یا گچ می‌باشد روستای ایدلیک درقدیم به نام ایده لیک بوده که مفهوم آن از آب فراوان بوده که به مرور زمان به ایدلیک تغیر نام یافت که به دلیل رویش فراوان درختان ایده بوده است.

منطقه‌ی ایدلیک که در واقعیت در میان کوه‌ها پنهان شده وخیلی کم به آن توجه شده است .

بخش رودخانه‌های این منطقه که آن را زو نامیده اند وبرای تفریح درتابستان مناسب است. برای سفر بسوی سیستان ایدلیک و دیدن مناظر زیبای آن باید از این منطقه عبور کرد. در عبور از این منطقه به شیلات ماهی برخود می‌کنید که برای استراحت شما عزیزان تعبیه شده است .

 

بخش دیگری از این روستای زیبا به نام آتلان مربوط به گندمزارها و محصولات دیمی می‌باشد، این بخش از روستا آب وهوای گرمی دارد و معمولا برای کسی که می‌خواهد از گرما فرار کند منطقه ای مناسب نیست. البته بخشی دیگر در این منطقه وجود دارد که در تابستان می‌توان از محصولات اصلی این روستا که برنج می‌باشد دیدن کرد که این منطقه را جلگه می‌نامند . دیدن این زیبایی‌ها درفصل تابستان می‌تواند به روح انسان تازگی و طراوت ببخشد و روح آدمی را جلا دهد.


مشخصات
نوع جاذبه طبیعی
آدرس ۳۴ کیلومتری شمال غربی شهرستان کلات نادر و ۲۰۰ کیلومتری مشهد-

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه دره ایدلیک
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه