در حال آماده سازی اطلاعات...
خانه نیکدل
تبریز ، آذربایجان شرقی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

خانه نیکدل مربوط به دوره قاجار و متعلق به یکی از خاندان اصیل تبریز بوده و در خیابان امام‌خمینی تبریز، خیابان مقصودیه، پلاک هفت واقع شده است.

این خانه شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی است که حیاط اندرونی در ضلع جنوبی و حیاط بیرونی در ضلع شمالی بنا قرار دارد.

خانه در دو طبقه ساخته شده و شامل تالار بزرگ مستطیل شکل در مرکز بنا و دو راهرو و دو اتاق جانبی (گوشواره) در ضلع شرقی تالار است و ایوانی ستون‌دار در ضلع جنوبی بر ارسی‌های زیبای خانه سایه انداخته است.

از حیاط بیرونی توسط دو رشته راه پله ۱۳ تایی می‌توان وارد راهروهای جانبی و بنا شد ، ضلع شرقی حیاط اندرونی شامل یک طنبی کوچک و چهار اتاق می‌باشد، ارتباط حیاط اندرونی و بیرونی از زیر راهروری غربی ساختمان اصلی است ، دسترسی به حیاط بیرونی از یک هشتی ورودی در ضلع شمالی بنا می‌باشد.

این حیاط بزرگ‌تر و شامل دو حوض سنگی است ، زیرزمین شامل حوضخانه و دو راهرو در طرفین ،فضای مرکزی و دو اتاق جانبی در طرفین این راهرو و یک اتاق در ضلع شرقی بنا است و هم چنین بنا شامل اتاق‌های گوشواره در بالای راهرو‌های جانبی طبقه همکف می‌باشد ، این مکان به دلیل استفاده از ارتفاع رفیع طنبی صورت گرفته است. تزئینات به کار رفته در این ساختمان نیز شامل سقف و حوضخانه دارای کادر بندی بسیار زیبا و گچبری‌های آیینه کاری شده می‌باشد و این خانه جزء معدود خانه هایی است که در تزئینات آن از آیینه کاری استفاده شده است.

سرستون‌های زیبای گچی، ارسی‌های نمای جنوبی بنا و آجر کاری نما و هره‌های دیوار را شامل می‌شود.

 

این بنا در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شماره ۹۴۷۰ به ثبت ملی رسیده است.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس تبریز، خیابان امام‌خمینی، خیابان مقصودیه، پلاک هفت

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه خانه نیکدل
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه