در حال آماده سازی اطلاعات...
خانه سالار
میبد ، یزد، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

خانه سالار یکی از خانه های اعیان نشین میبد بوده است  که از حاجی سالار نوادگان حکیم، از طبیبان نامی روزگار خود و در محله‌ای به نام باغشاهی و از دوران قاجار به یادگار مانده است، این خانه در گوشه شمال‌غربی داخل حصار میبد و در محله میبد بالا قرار دارد.یکی از ویژگی‌های خانه سالار این است که به صورت حیاط مرکزی ساخته شده است و فضاها و اتاق‌ها در چهار اطراف حیاط قرار گرفته‌اند.

در وسط این حیاط یک حوض زیبایی که از فواره‌های تکی بهره‌مند است واقع شده و چهار باغ لچکی شکل در اطراف آن فضای دلنشینی را در حیاط ایجاد کرده است.

در قسمت جنوبی این بنای تاریخی، ایوان بلندی از میان درخت نارنج قد کشیده است که نشان می‌دهد این خانه در گذشته از برو و بیا و رفت و آمد بسیاری برخوردار بوده است.

شیوه قرینه‌سازی در این بنا به طرز زیبایی انجام شده و فضای شرقی و غربی کاملاً قرینه‌سازی شده، با این تفاوت که در فضا و اتاق که در جبهه غربی قرار دارد از یک طرف به حیاط و از طرف دیگر به باغ جبهه غربی خانه احاطه دارد.

در گذشته از داخل باغ این بنا نهر آبی روان بوده که امروزه به خاطر خشک شدن قنات، آب چاه از آن عبور می‌کند.

در جبهه شمالی این خانه هم، اتاق سه دری زیبایی وجود دارد که دو طرف آن راهرویی قرار دارد که یکی به فضای هشتی خانه می‌رسد، این فضای هشتی خانه دارای سه ورودی است که یک طرف به سمت باغ، طرف دوم به داخل خانه و طرف سوم به ورودی خانه باز می‌شود.

قرار گرفتن خانه در فضای باغات محله را یکی دیگر از ویژگی‌های این بنای تاریخی است چهار دور اطراف این بنای تاریخی را باغات انار و درختان میوه و تعدادی خانه‌های اعیانی فرا گرفته است.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس نزدیک مسجد جامع میبد

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه خانه سالار
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه