در حال آماده سازی اطلاعات...
خانه تاریخی افضلی
اردکان ، یزد، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

محتوایی برای این بخش تنظیم نشده است!

خانه تاریخی افضلی در اردکان خانه ای تاجر نشین بازمانده از دوران قاجار است که در بافت قدیم در محله چرخاب اردکان قرار دارد. خانه افضل دارای معماری ویژه مناطق کویری است و درون گرا است. این خانه دو طبقه  است و معماری جالب آن توجه هر بیننده را جلب میکند.

این خانه، مانند سایر خانه‌های مناطق کویری، دارای عمارت چهار فصل و دارای حیاط مرکزی، تالار، بادگیر مرتفع، حوض، پایاب و اتاق‌های 3 و 5 دری با درهای مشبک است.

از ویژگی‌های منحصر به فرد این بنا می‌توان به سیم گل دم گیری با گچ در حیاط مرکزی و اجرای بند برجسته در سرداب آن اشاره کرد.

تابستان نشین خانه مانند دیگر خانه‌های ایرانی شهر دارای ایوانی است بزرگ با بادگیرهایی که به ایوان وحوض خانه وسرداب ختم می‌شود.

یکی از وجوه ممتاز این خانه زمستان نشین دو طبقه آن است که به سبک معماری اوایل پهلوی با ایوانی کوچک با ستون هایی آجری فضایی دلنشین را می‌سازد.پایاب قنات خانه در قسمت غربی بنا واقع شده ومحوطه ای جهت دسترسی به آب جاری است.

مرمت و بازسازی خانه افضلی از سال 1384 شروع شده بود و به پایان رسیده است. مصالح به کاررفته در این بنا خشت،آجر،گچ است , در راستای اهداف حفاظتی و مرمتی اقداماتی نظیر بازسازی فضای درونی و بیرونی، رنگ آمیزی درها و نرده‌های چوبی، نورپردازی بنا در این بنا انجام گرفته است.

خانه افضلی اردکان به شماره 11619 مورخ 24/12/83 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و هم اکنون به موزه فرش اردکان تبدیل شده است.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس محله چرخاب

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه خانه تاریخی افضلی
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه