در حال آماده سازی اطلاعات...
جزیره اسلامی
تبریز ، آذربایجان شرقی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

جزیره اسلامی بزرگ‌ترین جزیره دریاچه ارومیه می‌باشد. این جزیره بیست و سه هزار هکتار وسعت دارد که دارای هقت روستا است و در شرق دریاچه ارومیه واقع شده است. این جزیره تنها جزیره مسکونی دریاچه ارومیه می‌باشد و می‌گویند هلاکو خان در این جزیره دفن شده است.

جزیره اسلامی که به دلیل کمی بارندگی و تبخیر آب دریاچه در تابستان به صورت شبه جزیره در می‌آید و روستاییان این جزیره از راه خشکی به تبریز، آذرشهر، گوگان و شبستر آمد و شد می‌کنند.

در حال حاضر یک رشته جاده آسفالته تبریز - آذرشهر از کنار ایستگاه دامپروری خاصبان به سوی جزیره کشیده شده است.

طول جزیره اسلامی بیست و چهار کیلومتر و عرض آن پانزده کیومتر می‌باشد. این جزیره پنجاه و چهار چشمه دارد که معروف‌ترین آن عامبان می‌باشد که در روستای بوراچالو وجود داراند. وجود این جزیره سرسبز و خرم با آب شیرین و گوارا در دریایی شور و تلخ از عجایب و بدایع طبیعت و خلقت است. پرندگانی مانند پلیکان، آنقوت، فلامینگو و دیگر پرندگان مهاجر در قسمت‌های باتلاقی جزیره و سواحل نیزاری آن زندگی می‌کنند.

در جزیره اسلامی هفت روستا به اسامی سرای، آق‌گنبد، گمیچی، تیمورلو، قبچاق، بوراچارلو و بهرام‌آباد (ورالو) با حدود هشت هزار نفر جمعیت وجود دارد. شغل اکثر مردم جزیره اسلامی، کشاورزی، گله‌داری، باغداری و کار در کشتی‌های دریاچه می‌باشد. محصولات عمده جزیره را غلات، حبوبات، صیفی‌جات و خشکبار شامل می‌شود.

 

در این جزیره بنادر بوراچالو آق‌گنبد و گمیچی برای پهلو گرفتن کشتی‌های باربری و مسافربری در مسیر شرفخانه به گلمانخانه اسکله داشتند در حال حاضر از دو سوی جزیره اسلامی و ارومیه بزرگراه شهید کلانتری است که از طریق این بزرگراه، دو استان آذربایجان شرقی و غربی به هم مربوط شده اند.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس شرق دریاچه ارومیه

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه جزیره اسلامی
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه