در حال آماده سازی اطلاعات...
تفرجگاه دره گشایش
مراغه ، آذربایجان شرقی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

دره گشایش، تفرجگاهی مناسب برای گردشگری و عاشقان طبیعت می‌باشد .

 

چشمه‌های معدنی دره گشایش مراغه تفرجگاهی درمانی برای گردشگران است

به گزارش ایرنا ، آب این چشمه‌ها از لابه لای صخره‌های سنگی این دره و از کف رودخانه با فشار خارج شده و به رودخانه مردق چای می‌ریزد و از دیرباز بومیان منطقه از این آب‌ها برای درمان بعضی بیماری‌ها بویژه پوستی استفاده می‌کردند.

 

هم اکنون شهرت درمانی این آب‌ها از منطقه مراغه فراتر رفته و گردشگران و علاقه مندان به طب سنتی ، از آن استقبال زیادی می‌کنند بطوری که روز به روز بر اهمیت و ارزش آن در بین گردشگران افزوده می‌شود.

 

دره گشایش در حد فاصل روستاهای گشایش و امیر واقع شده و کوه‌های سر به فلک کشیده صخره ای ، آنرا به آغوش کشیده اند.

 

طول این دره حدود شش کیلومتر بوده و رودخانه خروشان ، چشمه‌های معدنی و مناظر بکر طبیعی و دیدنی آذین بخش طول مسیر این دره است.

 

وجود باغات و مزارع سرسبز پوشیده از درختان میوه در ابتدا و انتهای دره گشایش منظره ای دیدنی را برای گردشگران به تصویر می‌کشد و از دیرباز تاکنون این دره در بهار و تابستان با دامنی گسترده از گل‌های رنگارنگ ، صدای چهچهه پرندگان وحشی و بوی علوفه‌های معطر از علاقه مندان به طبیعت استقبال می‌کند.

 

دره گشایش مراغه را می‌توان نگینی بر نقاشی نگارنده طبیعت در این منطقه دانست و از دیدن مناظر طبیعی آن به عظمتمشاهده کامل متن خالق هستی پی برد.

 

مجموعه چشمه‌های دره گشایش با محوریت شور سو با اقمار موجود ساری سو و قرپالچق دارای قابلیت ایجاد مجتمع خدماتی آب درمانی است.

 

چشمه‌های معدنی که از دل صخره‌های سنگی و کف رودخانه بصورت فوران می‌جوشد سالانه طبیب هزاران نفر برای رفع برخی از امراض پوستی بوده که از این آب‌های معدنی بصورت ابتدایی و دست نخورده استفاده می‌کنند.

 

این مجموعه بدلیل قرار گرفتن در دامنه باغات و جاری بودن دایمی رودخانه مردق چای از بین دره و وجود کوه‌های سرسبز گشایش ، اهمیت توریسم طبیعی این منطقه را چند برابر افزایش داده و خرداد ماه بهترین فرصت برای استفاده از ظرفیت‌های ویژه این دره توسط گردشگران است.

 

در انتهایی‌ترین قسمت این دره، باغات، روستاها و آثار تاریخی طبیعی کهن به صورت رینگ قرار گرفته که برای دیدن از این منطقه فقط کافی است از یک قسمت آن وارد و از قسمت دیگر آن خارج شد.

 

غار هامپوییل از دیگر پتاسیل‌های گردشگری در این منطقه بوده که در اواسط این دره قرار گرفته و قدمت آن توسط باستان شناسان 120 تا 200 میلیون سال تخمین زده شده و در سال‌های اخیر غارنوردان نزدیک به دو کیلومتر از این غار را شناسایی کردند.

 

این غار از جاذبه‌های تاریخ طبیعی و دیدنی در منطقه دره گشایش بوده و به اهمیت ، زیبایی و جذابیت این منطقه گردشکری می‌افزاید.

 

با توجه به اهمیت گردشگری دره گشایش ، این منطقه به عنوان منطقه ویژه گردشگری به ثبت رسیده است.

 

 

شهرستان مراغه با 250 هزار نفر جمعیت در 147 کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.


مشخصات
نوع جاذبه طبیعی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه تفرجگاه دره گشایش
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه