در حال آماده سازی اطلاعات...
آب انبار هفت بادگیری عصر آباد
اشکذر ، یزد، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

عصرآباد از روستاهای زرتشت‌نشین شمال یزد است که بین حسین‌آباد و الله‌آباد واقع شده و با وجودی که سال‌هاست رنگ زندگی به خود ندیده، اما بقایای خانه‌ها و بناهای تاریخی آن هنوز توجه افراد زیادی را به خود جلب می‌کند. اما آنچه بیش از هر چیز این روستای تاریخی را مورد توجه قرار داده، آب‌انبار بی‌آب آن است که از شهرتی جهانی برخوردار و متعلق به دوران قاجار است

این آب انبار در سال 1319 شمسی به پشتکار جهانگیر رستم ایزدی که از نیکوکاران زرتشتی یزد بوده در روستای حسین آباد در دو دهانه برای مسلمانان و زرتشتیان ساخته شده است و تا سالها از آب قنات حسن آباد بهره می‌برده و در این اواخر از آب لوله کشی سیرآب می‌شده است.

این مکان دارای دو مخزن چسبیده به هم و7 بادگیر خوش قواره ونقش است که به وسیله استاد عباس اشکذری ساخته شده است. دارای دو کتیبه سنگی بوده که متاسفانه هر دو به سرقت رفته اند.

آب انبار هفت بادگیر از هفت بادگیر بلند و 2 مخزن برخوردار است. هر بادگیر دارای چهار منفذ در هر ضلع است. آجر خشت خام، ساروج، گچ و قلوه سنگ عمده مصالح بکار رفته در این بناست. این آب انبار به طرز زیبایی روی 2 مخزن خود بنا شده است، ارتفاع مخزن از سطح زمین بیش از 5‌/‌3متر بوده و دارای گنبدی بزرگ و زیبا از جنس خشت است که روی آن با آجر تزیین شده است. ارتفاع بادگیرها نیز از سطح زمین ۶متر و دارای نمای آجری است.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس شمال شرق اشکذر

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه آب انبار هفت بادگیری عصر آباد
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه