در حال آماده سازی اطلاعات...
چین مهد تاریخ و تمدن

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

چین مهد تاریخ و تمدن

 

چین کشوری است که با سفر به هرجا و نقطه از این کشور میتوانید چیزهای جالبی را ببینید..اگر قصد سفر به این کشور را دارید با این مقاله همراه باشید....

 

 

اشنایی بیشتر

چین کشوری با فرهنگی غنی است و کمتر کشوری در دنیا یافت می‌شود که دارای چنین فرهنگی باشد. چین کشور تضاد‌هاست. پکن، شانگهای و هنگ‌کنگ شهر‌های پیشرفته‌ی چین هستند. با این حال در غرب کشور بخش‌هایی روستایی و در حال توسعه دیده می‌شود. چین کشوری است که بین توسعه یافتن و در حال توسعه بودن مانده است. تغییرات فراوان چین باعث شده گردشگران زیادی به این کشور سفر کنند. برای شما نیز وقت آن رسیده که به این کشور جالب و شگفت‌انگیز سفر کنید و با فرهنگ چین آشنا شوید. با سفر به این کشور هر‌ روز با کشوری جدید رو‌به‌رو خواهید شد. اگر‌چه در شهر‌های بزرگ جمعیت زیاد است، اما حومه‌ی شهر‌ها و همچنین غذاهای آن بسیار فوق‌العاده هستند.

 

بهترین زمان سفر

چین همواره یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری بوده که در تمام ماه های سال گردشگران زیادی به آن سفر می کنند. اما سه هفته ی طلایی در چین وجود دارد که آئین ها و مناسبت های خاص آن هفته ها از جمله جاذبه های گردشگری چین محسوب می شود. این هفته ها عبارتند از : تعطیلات روز می ، تعطیلات روز ملی چین و تعطیلات جشنواره بهاره.  دو هفته ی آخر اکتبر نیز که نمایشگاه تجارت جهانی در گوانجو برگزار می گردد یکی دیگر از زمان های پر طرفدار برای سفر به چین است و تعداد زیادی تجار و صاحبان کسب و کار در این بازه زمانی به گوانجو سفر می کنند.
 

قوانین چین راجب به سیگار

از آنجا که چین دارای بزرگترین کارخانه جات تولید سیگار دنیاست انتظار جایی که از دود سیگار در امان باشید را نداشته باشید. حتی تابلوهای سیگار ممنوع هم محلی برای تجمع افراد سیگاری است. در رستوران ها سیگار کشیدن در اطراف چند میز ممنوع است.

ساعت اداری

ساعت کاری دفاتر معمولا از ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر می باشد ولی شنبه ها و یکشنبه ها تعطیل هستند. در هفت روز هفته اغلب فروشگاه ها، رستوران ها، مراکز خرید و سیستم های حمل و نقل عمومی کار می کنند. فروشگاه معمولا از ۸ صبح تا ۸ شب باز هستند. ساعت کار بانک ها نیز در شهر های مختلف متفاوت است.

هزینه‌ها

هتل و هاستل

هزینه‌ی یک اتاق خوابگاهی از ۴۰ یوان (۶ دلار) شروع می‌شود، اما در شهری مثل پکن به ۸۰ یوان (۱۲ دلار) برای هر شب اقامت نیز می‌رسد. برای اتاق خصوصی با حمام مشترک (بسته به شهر) ۱۲۵ یوان (۱۹ دلار) و برای اتاق با حمام خصوصی ۱۸۵ یوان (۲۸/۵ دلار) برای هر شب باید پرداخت کنید. هزینه‌ی هتل‌های ارزان قیمت با وسایل ساده اما کارآمد از شبی ۱۳۵ یوان (۲۰ دلار) شروع می‌شود. البته هزینه‌ی این هتل‌ها در هنگ کنگ بیشتر است و برای یک شب اقامت در اتاقی یک تخته باید ۱۴۵ یوان (۲۲ دلار) پرداخت کنید. 

غذا

غذا در چین ارزان است. معمولا با پرداخت ۱ تا ۲ دلار می‌توانید از دستفروشان غذا تهیه کنید. با این قیمت می‌توانید نودل، برنج، گوشت خوک یا سوپ تهیه کنید. هزینه‌ی غذایی کامل در رستوران ۲ تا ۸ دلار است. به علاوه‌ی هزینه‌ای که باید برای یک کاسه برنج و همچنین ظروف تمیز پرداخت کنید (بله! تمیزی ظروف هزینه‌ای جداگانه دارد) معمولا ۵۰ سنت است. در صورت استفاده از غذا‌های محلی، قطعا پول کمتری پرداخت خواهید کرد. با پرداخت کمتر از ۱۰ دلار در روز می‌توانید غذا‌های محلی با کیفیتی تهیه کنید. در غرب و جنوب‌غرب چین این هزینه‌ها کمتر شده و با پرداخت کمتر از ۴ دلار در روز (نصف هزینه‌ی غذا در شهر‌های بزرگ) می‌توانید غذا تهیه کنید.

حمل و نقل

چین کشور بزرگی است، با این‌ حال سفر از گوشه‌ای به گوشه‌ی دیگر در این کشور ارزان و آسان است. اکثر افراد از اتوبوس برای عبور و مرور استفاده می‌کنند. هزینه‌ی اتوبوس‌ها بین ۱/۵ تا ۳ یوان (۰/۲ تا ۰/۴ دلار) است. شهر‌های بزرگ وسایل نقلیه‌ی دیگری نیز دارند که استفاده از آن‌ها کم‌تر از ۶ یوان (۱ دلار) برای هر طرف هزینه دارد. هزینه‌ی قطار‌های سریع‌السیر از پکن به شانگهای برای قطار درجه دو ۸۱ دلار، قطار درجه یک ۱۳۸ دلار و برای قطار‌های VIP باید ۲۶۷ دلار است. برای قطار‌های معمولی که هر سفر یک روز طول می‌کشد، برای قطار‌ درجه دو ۶۶ دلار و برای قطار درجه یک ۸۰ دلار باید پرداخت کنید. اتوبوس‌ها به‌طور معمول از قطار‌ها ارزان‌تر هستند. به‌عنوان مثال مسیر ۹ ساعته از پکن به آن‌شان با اتوبوس ۴ تا ۶ دلار است، در‌ حالی‌ که هزینه‌ی همین مسیر با قطار سریع‌السیر ۹ دلار است. همچنین هزینه‌ی مسیر ۲/۵ ساعته از شانگهای به هانگژو با اتوبوس ۱۱ دلار و با قطار سریع‌السیر ۱۴ دلار است. 

برق :

برق مصرفی در چین 220 ولت بوده و پریزهای آن دوشاخه فلت هستند.

مالیات :

هتل ها بین 10 تا 15 درصد به صورت حساب مالیات اضافه می کنند. رستوران ها هم کمی حق سرویس می گیرند.

انعام :

معمولا نیازی به انعام دادن نیست. اگر هم قصد انعام دادن داشته باشید در ابتدا قبول نمی کنند اما آندسته از چینی هایی که با گردشگران بیشتر در ارتباط بوده اند راحتتر انعام می پذیرند.

آب :

آب لوله کشی در چین قابل نوشیدن نبوده و حتی برای مسواک زدن هم از بطری های آب استفاده کنید.

سرویس بهداشتی :

در اغلب مکان های شهر دستشویی های عمومی دیده می شوند، برای بعضی از آن ها باید بین 20 تا 50 یوان پرداخت کنید.

مکان‌های دیدنی و فعالیت‌های جالب در چین

دیوار بزرگ چین

هیچ سفری به چین بدون بازدید از دیوار بزرگ این کشور کامل نیست. تور‌های زیادی برای بازدید از قسمت‌های مختلف این دیوار وجود دارد. با توجه به هزینه‌ و قسمت مورد نظر خود برای بازدید، تور مناسب را انتخاب کنید. بعضی از تور‌ها بازدید‌های چند روزه ارائه می‌دهند که شامل بازدید از کل دیوار می‌شود.

میدان تیان آنمن (Tian’anmen Square)

حتما این میدان را در فیلم‌ها دیده‌اید، اما تا از نزدیک آن را نبینید متوجه میزان بزرگی آن نخواهید شد. دیدنی‌های زیادی در این میدان وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به برج تیان آنمن، تالار بزرگ مردم، بنای یادبود، موزه‌ی ملی و تصویر مائو تسه تونگ (سیاست مدار انقلابی) اشاره کرد. در این میدان اجازه فیلم‌برداری و عکس‌ گرفتن ندارید. 

پکن

این شهر پر جنب و جوش ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد. در کنار میدان تیان آنمن از شهر ممنوعه، مراکز خرید‌ متعدد، معبد بهشت و البته دیوار چین دیدن کنید. هیچ‌جا در دنیا مانند پکن نیست. با این‌حال هوای آلوده و وحشتناک آنجا را هم در نظر بگیرید. پکن شهری است که برای آشنایی با چین مدرن و پیشرفت‌هایش حتما باید ببینید. 

هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ ۹۹ سال تحت کنترل بریتانیا بود و به همین دلیل آمیزه‌ای از فرهنگ غرب و شرق است. این کلان‌شهر شلوغ و پر هیاهو آمیزه‌ای از ساختمان‌های بلند با مغازه‌های سنتی و معابد مذهبی است. این شهر با وجود مغازه‌های زیبا، تفریحات شبانه‌ی هیجان‌انگیز و غذا‌های خوشمزه مکانی جالب و جذاب برای سفر است. 

شانگهای

شانگهای دیگر شهر بزرگ و شلوغ چین است که مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته‌ است؛ شهری با تکنولوژی منحصربه‌فرد که زیر‌بنای تجارت مدرن است. برای درک بهتر بعد تاریخی چین، از شان‌های و به خصوص باغ «یو» دیدن کنید.

شی آن

شی آن بزرگ‌ترین شهر شمال‌غرب چین و یکی از پایتخت‌های باستانی چین است. پس از سفر به این شهر حتما از مجسمه‌ی لشکر سفالین، دیوار شهر و محله‌ی مسلمانان دیدن کنید. گردشگران زیادی فقط برای دیدن این سه جاذبه به شی‌آن سفر می‌کنند. 

تا می‌توانید غذا بخورید!

چین بهشت عاشقان غذاست. پس از غذا خوردن در اینجا هیچ‌گاه مزه‌ی آن را فراموش نخواهید کرد. جای تعجب ندارد که در کشوری به این بزرگی در هر جا به غذایی متفاوت و خوشمزه برسید. در سفر خود می‌توانید هر ۴ نوع پخت غذا را تجربه کنید (پخت غذای کانتونی، پکن، شانگهای و روش پخت غذای سیچوآن).

سفر دریایی در رودخانه‌ی لی

برای دیدن و حس کردن زیبایی طبیعی سفری روی رودخانه‌ی لی داشته باشید. این رودخانه یکی از ۱۰ مکان برتر در فهرست نشنال جئوگرافیک است. این رودخانه با طول ۲۷۲ متر پر از  مکان‌های دیدنی و جذاب است. 

جنگجویان سفالین 

مجسمه‌ی ارتش سفالین در استان شی‌آن بر مقبره‌ی کین، اولین پادشاه چین ( دودمان چین)، است. مجسمه‌های سنگی سربازان که در اندازه‌ی واقعی سربازان ساخته شده‌اند، بیانگر پیروزی این ارتش بر گروه‌های دیگر است که این پیروزی سبب تشکیل حکومت و کشور چین شده‌ است. این مجسمه در ذهن و روح هر بیننده تأثیر زیادی می‌گذارد.

در تبت گردش کنید

تبت که به بام دنیا نیز شهرت دارد، محلی مناسب برای گردشگران ماجراجویی است که به دنبال جاذبه‌های خاص هستند. از کوه‌های پر از برف، لباس‌های زیبا و بودایی‌ها دیدن کنید. برای بازدید از تبت به دلیل گذشته پر آشوب آن نیاز به دریافت اجازه دارید.

 

امیدواریم از خواندن این راهنمای سفر لذت کافی برده باشید..پیشنهاد ما به شما مطالعه ی دیگر راهنماهای سفر موجود در سایت است.


نظر سنجی