در حال آماده سازی اطلاعات...
شانگهای و اطلاعاتی مفید راجب به آن

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

شانگهای و اطلاعاتی مفید راجب به آن

شانگهای، که به صورت مختصر هو (Hu) خوانده می شود، به عنوان یک کلان شهر مشهور بین المللی در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است. این شهر در دهانه رودخانه یانگ تسه (Yangtze) قرار داشته و دارای قدرت بسیار بالای اقتصادی، مالی و تجاری است و نیز به عنوان مرکز فرهنگی شرق چین شناخته می شود. شانگهای همچنین به عنوان یک مرکز گردشگری محبوب در مبحث توسعه و مدرنیته در چین مطرح است.

در ادامه باید اضافه کرد که علاوه بر نوسازی، این شهر با خصیصه چند فرهنگی به یک مرکز فریبنده منحصر به فرد برای گردشگری تبدیل شده است. در واقع، ترکیب کامل فرهنگ های مختلف و سنت و مدرنیته و فرهنگ های شرق و غرب به خوبی در این شهر مشهود است. وجود آسمان خراش های جدید به همراه سازه های معماری سنتی شانگهای با ترکیب عناصر غربی و چینی که به نام شیکومن (Shikumen) شناخته می شود، نمایی متفاوت از این شهر را در خط افق ترسیم می کند. در این شهر سنت غربی و چینی چنان در هم تنیده شده اند که می توان گفت با هم و در کنار هم، فرهنگ ویژه شانگهای را شکل داده و باعث شده اند تا همیشه خاطره آن در یاد و ذهن بازدید کننده ها باقی بماند.

 

اطلاعات بیشتر...

 • اختلاف زمانی با تهران: ۳:۳۰+
 • واحد پول: رنمینبی(یوان)
 • نرخ تبدیل ارز: ۱۰CNY = ۱.۵۷ USD

آب و هوا

آب و هوای شانگهای به طرز چشمگیری در طول فصل‌ها تغییر می کند. تابستان‌ها معمولا هوا داغ و گرم است. زمستان هم گاهی اوقات یخ بندان می‌شود. از این رو هردوی این فصل‌ها سفر را با مشکل مواجه می‌کنند. بنابراین فصل‌های پاییز و بهار برای سفر به این شهر شرایط بهتری دارند. بارش باران در طول تابستان و بهار اتفاقی بسیار عادی است. بر خلاف این دو فصل، پاییز و زمستان، آب و هوایی نسبتا خشک دارند.

بهترین زمان برای رزرو هتل

از آنجا که شانگهای مقصد تجاری محبوبی است، اغلب اوقات سال با جمعیت زیادی روبرو هستیم که اکثر هتل ها را پر کرده‌اند. فصل‌های پر گردشگر و گران قیمت یا به اصطلاح High-Season‌ معمولا از ماه آوریل تا می و همچنین سپتامبر تا نوامبر به شمار می‌روند. البته اکثر هتل‌های  شهر در طول تابستان قیمت‌های بالایی دارند. بنابراین بهترین زمان برای اجاره‌ی هتل در طول زمستان و از ماه‌های دسامبر تا مارس است که off-season  نامیده می‌شوند.

هزینه‌ها

هزینه‌ی هاستل

اگر قصد اقامت در یک اتاق اشتراکی را داشته باشید باید به ازای هرشب اقامت مبلغی بین ۵۶ تا ۷۲ یوان بپردازید. اتاق‌های خصوصی قیمت‌های بالاتری دارند و برای هر شب اقامت در اکثر آن‌ها معمولا باید بین ۱۴۰ تا ۲۵۰ یوان هزینه کنید. اما در بعضی نقاط قیمت‌ها بالاتر از ۴۰۰ یوان هم می‌رسند. همچنین اگر بودجه‌ی محدودی دارید با کمی جستجو می توانید اتاق‌های ارزان‌تری هم پیدا کنید.

هزینه‌ی اقامت در هتل

در شانگهای هتل‌ها رنج قیمتی متفاوتی دارند که بستگی به تعداد ستاره و موقعیت مکانی می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • یک ستاره:     ۵۷ تا ۲۵۴ یوان
 • دو ستاره:       ۷۰ تا ۶۰۵ یوان
 • سه ستاره:       ۱۱۴ تا ۷۲۶ یوان
 • چهار ستاره:    ۱۷۱ تا ۱.۷۸۳ یوان
 • پنج ستاره:      ۴۱۴ تا ۳.۰۸۳ یوان

همانطور که مشاهده می‌کنید قیمت انواع هتل در این شهر، از بسیار ارزان تا بسیار گران نوسان دارد. اگر به جدول دقیق‌تر نگاهی بیاندازید متوجه می‌شوید که گاهی می توان با پرداخت هزینه‌ی یک هتل به طور مثال ۲ ستاره در یک هتل ۵ ستاره اتاق رزرو کرد. پس اگر در انتخاب هتل کمی آگاهانه عمل کنید می توانید به مقدار قابل توجهی در هزینه‌هایتان صرفه جویی کنید.

توجه کنید: قیمت‌هایی که برای هاستل‌ها و هتل‌ها ذکر کردیم برای ۱ تا ۲ نفر به ازای هرشب اقامت محاسبه شده‌اند، طبعا هرچقدر تعداد نفرات بالاتر باشد قیمت‌ها هم تغییر خواهند کرد.

هزینه‌ی حمل و نقل

هزینه‌ی جابجایی با تاکسی در این شهر نسبت به برخی از دیگر نقاط دنیا ارزان‌تر است، به طور مثال هزینه‌ی جابجایی از فرودگاه تا مرکز شهر بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ یوان هزینه در بر دارد. قیمت پایه‌ی تاکسی در سطح شهر هم در طول روز ۱۲یوان و در شب ۱۶ یوان می‌شود که به ازای هر ۳ کیلومتر جابجایی اضافه به ترتیب ۲.۴ و ۳.۱ یوان در روز و شب اضافه می‌شود.  با این وجود پیشنهاد ما این است که بیشتر از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنید. مقرون به صرفه ترین راه برای این کار هم خرید یک عدد کارت حمل و نقل عمومی شانگهای به نام Jiao Tong Ka است. مزیت اصلی این کارت این است که می توان از آن در همه‌ی حالت‌های سیستم حمل و نقل استفاده کرد (اتوبوس، مترو، لایت ریل، تاکسی و کشتی). اگر این کارت را مبلغ بیشتری شارژ کنید می توانید از آن در بعضی از فروشگا‌های شعبه‌ای همچون مک دونالد استفاده کنید. در صورتی که فروشگاهی از این سیستم استفاده کند لوگوی آن را بر روی کارت حک می کنند. برای تهیه کارت کافی است با پرداخت ۲۰ یوان و به زبان آوردن جمله‌ی "yi zhang jiao tong ka" (یی ژانگ  جایو تانگ کا) از هریک از ایستگاه‌های مترو آن را تهیه کنید. کارت مذکور تا سقف ۲.۰۰۰ یوان قابل شارژ است.

متوسط قیمت مواد غذایی

صبحانه: در صورتی که هتل یا هاستل مقصدتان منوی صبحانه را ارایه نکند، می توانید در فروشگاه‌هایی که مردم محلی غذا تهیه می‌کنند یک وعده صبحانه را با پرداخت ۱۲ تا ۳۵ یوان تهیه کنید.

ناهار: برای صرف یک وعده ناهار خوب به همراه قیمتی منطقی می توانید با پرداخت ۱۸ تا ۴۰ یوان در رستوران‌های معمولی و غرفه‌های خیابانی توقف کنید و از غذایتان لذت ببرید.

شام: برای صرف وعده ای شام انتخاب‌های زیادی در پیش رویتان قرار دارد که می توانید با هزینه‌ی ۳۰ تا ۶۰ یوان از آن لذت ببرید. برای افرادی که محدودیت بودجه‌ای زیادی دارند با کمی شانس و جستجو می‌توانند با قیمت‌های کمتری هم یک وعده شام نسبتا خوب را میلل کنند.

مک دونالد: خوشبختانه قیمت منوهای مک دونالد در شانگهای تقریبا از هرجای دیگر دنیا ارزان‌تر است. معمولا صرف یک وعده غذا در این رستوران‌ها در بهترین حالت خود بیشتر از ۱۴ یوان نمی‌شود.

بطری آب: می توان در ارزان‌ترین حالت یک بطری آب را در شانگهای با پرداخت ۴ تا ۶ یوان تهیه کرد.

مناسب جهت صرفه جویی...

از فروشگاه‌های محلی خرید کنید

مراقب باشید در دام سوپرمارکت‌های خارجی نیفتید. برای کمپانی ها منفعت دارد که از نگرانی خارجی‌ها در مورد کالاها و یا گوشت‌های بسته بندی شده   استفاده کنند و شعبه‌ای در دیگر نقاط دنیا افتتاح کنند، اما نکته اینجاست که اغلب، قیمت‌های بسیار بالاتری نسبت به فروشگاه‌های محلی دارند. پس قبل از این که تصمیم بگیرید کجا خرید کنید سری به فروشگاه‌های محلی بزنید و قیمت‌ها را مقایسه کنید.  بدون شک می توان کالا ها و مواد غذایی مورد نیازتان را با قیمت‌های معقول‌تری از چنین نقاطی تهیه کنید.

بهترین تفریحات و سرگرمی‌ها در شانگهای

بازدید از Oriental Pearl Tower ( برج مروارید شرقی)

اگر به هرکدام از کارت پستال‌های شانگهای نگاهی بیاندازید به احتمال فراوان برج مروارید شرقی را در آن خواهید دید. این برج با ۴۶۸ متر ارتفاع، سومین برج بلند تلویزیونی جهان به شمار می‌رود. طراحی جالب این بنا، آن را بخشی جدایی ناپذیر از خط افق معروف شانگ‌های کرده است. اگر دوست دارید منظره‌ای بی نظیر را از ارتفاع بالا تماشا کنید این برج انتخاب بسیار خوبی خواهد بود.

توجه کنید که :

 • اطمینان حاصل کنید که در موقعیتی خوب بر بالای این برج قرار گرفته‌اید، در غیر این صورت ارزش هزینه‌ای که پرداخت می کنید را ندارد.
 • قسمتی با سقف شیشه‌ای بر بالای برج وجود دارد که حتما از آن دیدن کنید. مسلما دیدن ارتفاع زیاد درست در زیر پاییتان هیجان انگیز است.
 • معمولا جمعیت زیادی در این ناحیه حضور دارد. بهترین کار این است که در ساعات اولیه باز شدن درهای برج از آن دیدن کنید. ساعت 8 صبح زمان بازگشایی آن است.

پیاده روی و تماشای خط افق در تفرجگاه ریورساید

تفرجگاه ریورساید مکانی عالی برای قدم زدن محسوب می‌شود. باور کنید یا نه، انبوه آسمان‌خراشی که می بینید کمتر از ۲۰ سال قدمت دارد. هم در شب و هم در روز بازدید از این نقطه ارزش بالایی دارد. هرچقدر هوا تاریک‌تر می‌شود، رنگ‌های زیباتری در آسمان به نمایش در می‌آید.

توجه کنید که:

 • وقتی در این ناحیه حضور دارید، مراقب جیب‌ها و کیف پولتان باشید.
 • دسترسی به این تفرجگاه از طریق مترو و تاکسی بسیار راحت است.

میدان مردم

میدان مردم که قبل از انقلاب کمونیستی  یک مسیر مسابقه‌ی اسب‌سواری بود در جنوب جاده‌ی غربی Nanjing  قرار دارد. این مکان یک میدان عمومی بزرگ است که ساختمان شهرداری شانگهای هم در آن واقع شده است. میدان مردم ترکیبی زیبا و دلنشین از پارک و معماری است. یک لیوان چایی تهیه کنید، در پارک بنشینید و از شنیدن صدای مصنوعی پرندگانی که از بلندگوها پخش می‌شود لذت ببرید!

توجه کنید که:

 • موزه‌ی هنرهای معاصر این پارک، یکی از بهترین‌ موزه‌های شانگهای محسوب می‌شود که با نمایشگاه‌های فصلی توسط هنرمندان جوان اداره می‌شود.

معبد لانگا (Longhua)

معبد لانگا که یکی از بزرگترین مجموعه معابد شانگهای است،  اولین بار در سال ۲۴۲ پس از میلاد ساخته شد. اکثر ساختمان‌هایی که در این مجموعه تماشا می کنید به طور معمول دوباره سازی شده‌اند، اما لایه‌ها و معماری‌ها از زمان ساخت در طول سلسله‌ی سانگ تا به امروز حفظ شده‌اند. این معبد در حومه‌ی شانگهای قرار دارد و به همین دلیل معمولا گردشگر زیادی به خود جذب نمی کند، از این رو برای زمان‌هایی که نیاز به آرامش و خلوت دارید می توانید به عنوان گزینه‌ی مناسبی روی آن حساب کنید تا چند ساعتی را دور از شلوغی شهر سپری کنید. البته معماری‌های این مجموعه در هر صورت ارزش بازدید زیادی دارند.

توجه کنید که:

 • بیرون از معبد نمی توان زیاد دور شد، پس سعی کنید درون آن بمانید.
 • اگر دنبال مکانی هستید که استراحت کنید، به گشت و گذار بپردازید و همچنین عکس های فوق‌العاده ثبت کنید، این معبد مناسب شما خواهد بود.
 • اگر در طول بازدید از معبد گرسنه شدید می توانید در داخل آن اسنک خرید و میل کنید.
 • اگر خوش شانس باشید می توانید زمانی که راهبان مشغول عبادت و مناجات هستند آن‌ها را تماشا کنید.

رستوران Xibo

نام این گوهر نایاب اشاره به اقلیت مردم منطقه‌ی Xianjiang دارد. این رستوران متخصص در طبخ غذاهای محلی است که طیف وسیعی از ظرف‌های غذایی شامل گوشت گوسفند، بادمجان و کدوتنبل را ارایه می‌دهد. احتمالا شما از طعم متفاوتی که این غذاها با آن‌چه که در شانگهای تجربه کرده‌اید دارد متعجب خواهید شد. پس اگر دنبال طعم‌های خاص هستید به هیچ وجه این رستوران را از دست ندهید.

توجه کنید که:

 • کباب بره یکی از آن غذاهایی است که حتما باید انتحان کنید.
 • پیشنهاد می‌کنیم حتما یکی از دسرهای این رستوران را مزه کنید.

تماشای سیرک جهانی شانگهای

سیرک جهانی شانگهای، یک مکان سرپوسیده است که در انجام حرکات آکروباتیک و آوازی متخصص هستند. شهرت و معروفیت این سیرک فراتر از مرزهای کشور چین است. این سیرک جهانی به خوبی برای نمایش حرکات آکروباتیک سنتی چینی و موسیقی که هم بزرگسالان و هم کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، شناخته شده است. پس اگر به تماشای سیرک و حرکات زیبا و محیر العقول علاقمند هستید به هیچ وجه این یکی را از دست ندهید.

توجه کنید که:

 • خوراکی و نوشیدنی در این مکان واقعا گران است. بنابراین خرید تنقلات و نوشیدنی قبل از رسیدن به اینجا را فراموش نکنید.
 • می توانید توسط مترو از شانگهای به راحتی به این سیرک سفر کنید.

باغ یو یوآن(YuYuan)

باغ یو یوآن در شهر قدیمی شانگهای واقع شده است. این باغ در سال ۱۵۷۷ میلادی و در طول حکومت سلسله‌ی مینگ توسط یک کارمند رسمی دولتی ساخته شده است. همچنین این مجموعه در طول چند قرن گذشته چندین بار بازسازی شده است. آخرین بازسازی آن به سال ۱۹۶۱ بر می‌گردد. قدم زدن در باغ یو یوآن به شما فرصت می دهد تا نگاهی اجمالی به سبک زندگی در چین باستان بیاندازید. به علاوه اگر دنبال مکانی برای رفع خستگی پس از یک صبح شلوغ شهری هستید، این باغ می تواند یک گزینه ی بسیار عالی باشد.

توجه کنید که:

 • فراموش نکنید که هنگام تماشای باغ مقداری خوراکی و نوشیدنی به همراه داشته باشید.
 • برای ورود به این مجموعه مجبور هستید مقداری هزینه کنید، اما مطمئن باشید که ارزشش را خواهد داشت.
 • آخر هفته‌ها معمولا جمعیت زیادی به این مکان هجوم می‌آورند. پس اگر به دنبال آرامش هستید بهتر است در طول روزهای دیگر هفته از باغ دیدن کند چرا که با وجود جمعیت، قابل تحمل‌تر است.
 • یک بازار درست بیرون از یو یوآن وجود دارد که در آن سوغاتی های گردشگری را به فروش می‌رسانند، پس اگر علاقمند هستید، بازدید از آن را از دست ندهید.
 • ناحیه‌ی بیرونی باغ قبلا بخشی از دیوار اصلی شهر شانگهای محسوب می‌شد، پس تعجبی ندارد که حس و حال چین باستان را بازتاب می‌دهد.

بازدید از مرکز مالی جهانی شانگهای

بنای بلند مرکز مالی جهانی شانگهای نه تنها میزبان ادارات مختلف است، بلکه تعداد وسیعی رستوران را در خود جای داده است. این مرکز همچنین در طبقه ۹۴ یک ایوان دارد که می توان مناظری بی نظیر از شهر شانگهای و نمایی منحصر به فرد از اورینتال تاور را از آنجا تماشا کرد.

توجه کنید که:

 • احتمالا در تمام شانگهای سرویس بهداشتی پاک‌تر و مجلل‌تر از سرویس‌های مرکز مالی جهانی شانگهای پیدا نکنید.

امیدوارم این مطلب برای شما خوانندگان خوب پرواز ایران مفید واقع شده باشد. لطفا از راهنمای سفر به چین و راهنمای سفر به هنگ کنگ نیز دیدن کنیدجهت مشاهده ی تمامی هتل های شانگهای کلیک کنید.


نظر سنجی