در حال آماده سازی اطلاعات...
سفری چند روزه به اسپانیا

امتیاز دهید :   1    

سفری چند روزه به اسپانیا

اسپانیا کشوری زیبا، جالب و پویا است. مادرید و بارسلونا، شهرهایی شلوغ و پر‌هیاهو هستند.کشوری بسیار زیبا و دومین کشور بزرگ واقع در جموب غربی اروپا، از شرق به دریای مدیترانه و از غرب اقیانوس اطلس راه دارد، در همسایگی با فرانسه و پرتغال، کشوری در اتحادیه اروپا و یکی از منابع مهم درآمد و جاذبه ی گردشگری بسیار زیبا، این کشور ” اسپانیا” است..

 

کشور اسپانیا در یک نگاه :

روز ملي: 12 اكتبر،

روز قانون اساسي: 6 دسامبر

شهرهاي مهم اسپانیا: مادريد، بارسلون، سوييا، مالاگا، گرانادا، ثاراگوثا، كوردوبا، والنسيا، بيلبائو

بنادر مهم اسپانیا : بارسلون، كارتاخنا، آلخه سيراس، مالاگا، سانتاندر، والنسيا

نوع حكومت:  پادشاهي پارلماني

زبان رسمي: اسپانيائي ( کاستيانا)، زبان هاي محلي: كاتالان، باسكي، گاليسيائي،

دين: 96 درصد كاتوتيك، ولي دين رسمي طبق قانون اسپانیا وجود ندارد.

نرخ رشد جمعيت در اسپانیا : 072% 

متوسط عمر در اسپانیا : زنان 84 مردان78

معادن مهم اسپانیا : سنگ آهن، ذغال سنگ، روي، سرب، اورانيوم، جنگل

رودخانه ها: 17 رود عمده، TAJOطويل ترين ، ROTER كوتاه ترين و EBRO پرآب ترين رود اسپانیا

تقسيمات كشوري اسپانیا: 17 ايالت خودمختار (جمعا 52 استان) هريك داراي مجالس ايالتي و دولت محلي، تصميم گيري در امور خارجي و نظامي بر عهده دولت مركزي است. شهرهاي سئوتا و مليا داراي سازمان هاي اداري ويژه محلي هستند. دوره قانونگذاري مجالس 4 ساله است.

قوه مقننه اسپانیا : مجلس نمايندگان (350 نماينده ) و مجلس سنا (258 سناتور )

 

پرچم اسپانیا

پرچم اسپانیا بنا بر قانون اساسی این کشور (مصوبه ۱۹۷۸) از سه ردیف افقی تشکیل شده است. این سه ردیف افقی از بالا به پایین به رنگ قرمز، زرد و قرمز هستند. اندازه مساحت ردیف وسط که رنگ زرد باشد، دو برابر هر یک از ردیف‌های قرمز است. هر يك از ايالات 17 گانه خود مختار اسپانيا نيز پرچم مخصوص خود را دارند كه در كنار پرچم ملي اسپانيا مي افرازند. آرم رسمـي اسپانیا در سمت چپ پرچم بر نوار زرد منقش است.

زبان

زبان رسمی این کشور اسپانیایی است . جالب است بدانید که در جهان بیش از 500 میلیون نفر به این زبان صحبت می کنند. اما در مناطق و استان های مختلف این کشور زبان های دیگری نیز رایج است . زبان باسکی ، زبان گالیسی ، کاتالانی و والنسیایی  به رسمیت شناخته می شود .

جغرافیای اسپانیا

کشور اسپانیا با ۵۰۴٬۰۳۰ کیلومتر مربع مساحت دارد . این کشور 51 امین کشور پهناور جهان و دومین کشور بزرگ اروپای غربی بعد از فرانسه است.

وسعت اسپانیا تقریبا ۴۷۰۰۰ کیلومتر مربع کوچکتر از فرانسه و ۸۱۰۰۰ کیلومتر مربع بزرگتر از ایالت کالیفرنیا آمریکا است. اسپانیا بین مدار ۲۶ و ۴۴ درجه شمالی و نصف النهار ۵ و ۱۹ درجه شرقی قراردارد.کشوری واقع در جنوب غرب اروپا، درياي كانتابريا و فرانسه در شمال، اقيانوس اطلس و پرتغال در غرب، درياي مديترانه در شرق و جنوب،

در مجموع اسپانیا کشوری کوهستانی محسوب می شود و فلاتها و رشته کوهای بلند در این کشور کم نیست

 بلندترین نقطه اسپانیا و شبه جزیره ایبریا قله مولهاسن با ارتفاع ۳۴۷۸ متر می‌باشد که در رشته کوه های سییرا نوادا قرار دارد. البته بلندترین نقطه کشور اسپانیا در مجموع قله آتشفشانی تید واقع در جزایر قناری می‌باشد. بزرگترین فلات اسپانیا مستا سنترال نام دارد که در قلب اسپانیا واقع شده است.

چندین رودخانه بزرگ در این کشور وجود دارد . رودخانه های تاقوس، ایبرو، دورو، گوادیانا وگوادالکیویر از جمله آن هستند.

فرهنگ و تمدن اسپانیا

از نظر فرهنگی اسپانیا یک کشور غربی محسوب می شود.  جنبه های قدرتمندی از میراث فرهنگی روم را می توان در همه زوایای زندگی اسپانیایی ها مشاهده کرد . با این حال فرهنگی اسپانیایی به خاطر تاریخ و قدمت طولانی این کشور از جنبه های گونا گون زندگی ، تحت تاثیر دیگر کشورهای اروپایی و کشورهای مدیترانه ای بوده است .

در فهرست سازمان میراث جهانی یونسکو ۴۴ مکان تاریخی و فرهنگی اسپانیا دیده می شود .

اسپانیا از نظر تعداد میراث فرهنگی مورد حمایت سازمان یونسکو پس از ایتالیا و چین در رده سوم جهان قرار دارد .

 

وضیعت آب و هوایی اسپانیا

از نظر بارش ، پر باران ترین بخش اسپانیا شمال و شمال غربی است.

جالب است بدانید با توجه به شرایط این کشور . تنوع آب و هوایی جالبی را در بخش های مختلف مشاهده می کنیم . بر اساس ویژگی های جغرافیایی 3 اقلیم در اسپانیا به چشم می خورد :

شمال کشور اسپانیا دارای آب و هوایی معتدل است(اقلیم اقیانوسی) مناطقی از قبیل (باسک، آستوریاس، کانتابریا و بخشی از گالیسیا )

برخلاف اقلیم مدیترانه‌ای در اقلیم اقیانوسی دما در زمستان و تابستان تحت متاثر از هوای اقیانوس است و هیچ فصل خشکی وجود ندارد.

منطقه خشک مرکزی اسپانیا معمولا با تابستان های گرم و زمستان های سرد، آب و هوایی متنوع دارد.

اقلیم نیمه‌خشک که در جنوب شرقی کشور به ویِژه در منطقه مورسیا و در دره ایبرو وجود دارد . برخلاف اقیلم مدیترانه‌ای ، فصل خشک پس از زمستان نیز در این مناطق ادامه دارد.

مذهب

مسیحیت کاتولیک به مدت طولانی دین اصلی اسپانیا بود. اما بر طبق قانون دیگر هیچ دینی جایگاه رسمی در قانون ندارد. با این وجود مذهب کاتولیک تنها مذهبی است که به طور رسمی آموزش داده می شود . در مجموع ٪ ۲۲ از تمام جمعیت اسپانیا دست کم یکبار در ماه در مراسم های مذهبی شرکت می کنند. این موضوع یکی از نشانه های تمایل مردم اسپانیایی به سمت سکولاریسم در چند دهه گذشته است .

بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهای جامعه شناسی اسپانیا ٪ ۷۱ از مردم این کشور خود را مسیحی کاتولیک می دانند . 24 درصد هیچ اعتقادی به خدا ندارند و ما بقی به ادیان دیگر گرایش دارند.

 

امیدواریم این مطلاب مورد رضایت شما عزیزان بوده باشد..پیشنهاد ما به شما مطالعه ی دیگر راهنماهای سفر در سایت است.

 

 


نظرات کاربران

محزون 18:13 | 1394/12/18
عالی بود. جامع بود ..
     0 نظر سنجی