در حال آماده سازی اطلاعات...
راهنمای فرودگاه بزرگ اراک

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

راهنمای فرودگاه بزرگ اراک

تاریخچه فرودگاه:

در سال 1366 کار مطالعاتی احداث این فرودگاه از طریق استان مرکزی و با نظارت سازمان هواپیمایی کشوری، در شمال شرقی شهرستان اراک و در قسمت کویر میقان، همجوار با اکوتوریسم دریاچه نمک میقان؛ در اراضی به وسعت 470 هکتار آغاز گردید و در شهریور 1378 با اتمام کار عملیات احداث ساختمانهای اداری و جانبی و باند پروازی توسط ریاست جمهوری وقت افتتاح شد.

لیکن با توجه به مشکلات موجود، تا اسفند ماه سال 1384 بجز پروازهای اختصاصی و VIP ؛ هواپیماهای آموزشی و سمپاشی از این سرمایه گذاری بیش از 7 میلیارد تومانی، بهره برداری چندانی نشده بود .

با تلاشهای گسترده صورت گرفته، بالاخره از خردادماه ماه سال 1395 با برقراری 3 پرواز در هفته، در مسیر اراک–مشهد و بالعکس روزهای شنبه وسه شنبه و همچنین اراک -عسلویه و بالعکس روز یکشنبه برقرار گردید.

خدمات فرودگاه(اراک)

خدمات

امکانات و تسهیلات فرودگاه

پاویون تشریفات مجهز و با امکانات کامل جهت پذیرایی از میهمانان ویژه (VIP)

موتورخانه برق اضطراری کامل در ساختمانی مجزا شامل دو دیزل ژنراتور پر قدرت

نمازخانه اداری به متراژ 60 مترمربع با طراحی زیبا جهت برگزاری نماز جماعت کارکنان و مراجعین (ارباب رجوع)

پایگاه مقاومت بسیج پیامبر اعظم (ص) با عضویت فعال کلیه کارکنان و پرسنل فرودگاهی

وسائل و امکانات هندلینگ شامل یک عدد پلکان جهت تخلیه مسافر، یک دستگاه GPU جهت استارت موتور هواپیما، یک دستگاه خودروی حمل پلکان و GPU، سه دستگاه چرخ و گاری حمل بار و چرخهای حمل بار از بارانداز به خروجی و تسمه نقاله ها برای تحویل بار ورودی به مسافرین موجود می باشد.

چرخهای دستی جهت جابجایی بار مسافرین وجود دارد.

تعداد تسمه نقاله انتقال بار: 3 عدد – به طول حدود: 15  متر

مراکز خدماتی، فرهنگی، رفاهی عبارتند از:

دفتر آژانسهای هواپیمایی، فروشگاه صنایع دستی،  بوفه، کتابخانه عمومی کوچک و طرح پیک مهر جهت استفاده مسافرین

مدیران

مدیریت محترم فرودگاه : آقای رحیم حسین نسب

معاونت محترم فرودگاه : آقای محمد قاسمی

رئیس اداره امور اجرایی و عملیاتی و مدیر ایمنی : آقای علی گودرزی

مسیرهای پروازی

مسیر های پروازی فرودگاه اراک:

شنبه ها :

1- مبداء: مشهد              مقصد : اراک

2- مبداء: اراک                 مقصد : مشهد

یکشنبه ها :

1- مبداء: عسلویه              مقصد : اراک
22- مبداء: اراک                 مقصد :عسلویه

سه شنبه ها :

1- مبداء: مشهد               مقصد : اراک

2- مبداء:اراک                 مقصد : مشهد

خدمات فرودگاهی

کلیه خدماتی که به نقل و انتقال مسافر مربوط می شوند، شامل تسهیلات ترمینال مسافری است که به فعالیت های مربوط به مسافران قابل انتساب هستند، از جمله این خدمات ، تأمین امنیت ترمینال ، تسهیلات و خدمات تأمین دسترسی زمینی ، بخش کنترل و تحویل بار ، اطلاعات پرواز ، جابجایی بار را می توان بر شمرد.

 

تعرفه خدمات فرودگاهی توسط فرودگاه اراک و طبق ماده 63(قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن درموارد معین ) وصول می شود. در تعرفه هایی که به استناد این ماده برای هر پرواز بین المللی وضع شده است ، 100 دلار برای خدمات فرودگاهی در نظر گرفته شده است . این نکته مهم و قابل ذکر است که بدانیم این مبالغ برای هواپیماهای مسافری قابل پرداخت هستند و هواپیماهایی که اقدامی در جهت مسافرگیری یا تخلیه مسافران به عمل نمی آورند ، از پرداخت این هزینه معاف هستند.

 

تعرفه خدمات فرودگاهی برای پروازهای داخلی ، بر مبنای 23% تعرفه نظیر برای پروازهای بین المللی محاسبه می شود. علاوه بر این عوارض مسافر معادل 2% قیمت بلیط از مسافران پروازهای داخلی اخذ می شود این عوارض مطابق با ماده 130 برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران تعیین شده است .

 

عوارض مسافر برای پروازهای بین المللی براساس نرخ مصوب تعیین گردیده، که توسط خطوط هوایی در قیمت بلیط محاسبه می شود. این مبلغ توسط شرکت های هواپیمایی وصول می شود. هدف از وضع عوارض مسافر، توسعه فرودگاهها به کمک این وجوه است .

 

امیدواریم این مطالب مفید بوده باشد.


نظر سنجی